В наши дни новата година на дърветата често се свързва със социални и екологични дейности и каузи. С пълно право, юдаизма набляга много на красотата и хармонията на създаденето от Бог и нашето задължение да го запазим.
Ние научаваме това от самото начало на Тора. Когато Бог създава човешките същества по Свой образ, като връх на сътворението, това не означава, че ние сме владетели на този свят, а че ние трябва да се грижим за него.
Това е отразено от историята на потопа. Това е метафора за резултатите от корупция и насилие между хората. Всеки ден ние ставаме свидетели на това колко разрушително може да бъде човешкото поведение за обществото и околната среда.
Бог е създал света в съвършена хармония. Но какво се случи след като Бог ни даде власт над него? Ние разрушихме тази хармония, тъй като не сме в състояние да се справим с отговорността. Резултатът е хамас (насилие, вижте цитата по-горе).
Равин С.Р. Хирш обяснява, че това насилие, не е очевидно престъпление. Това е един вид несправедливост или небрежност, която постепено набира сила, докато нашата цивилизация престане да съществува.
Също така в днешно време ние не сме в състояние да поддържаме обществото и околната среда балансирани. Нашето желание (или може би алчност) за все повече и повече доведе до световната финансова криза, глобалното затопляне и общества, в които богатите стават все по-богати, а бедните – все по-бедни.
Бавно ние се унищожаваме, въпреки че знаем много добре за тези проблеми. Може би няма такова наводнение, както в Библията история, но има много големи наводнения и други природни бедствия по целия свят като резултат от нашите действия на експлоатация на околната среда.
Бог дава ясна алтернатива на този сценарий: да следваме мицвите Му. Интересното е, че историята не говори за "култови" мицвот (например, да се храним кашерно или да се молим, и др.), а само за етичните заповедите, които показват как трябва да живеем едни с други и срещу човешкия нечестивост. Всъщност тези заповеди не са валидни само за евреите.
Брит (заветът), който Бог прави с Ной е за цялото човечество (виж Ген.9 :8-17). Но изглежда, че не сме в състояние да спазваме дори и тези основни заповеди.
Този етичен кодекс е изключително важен в исторически план, а така също е и в крак с времето. Създаването на общества, в които хората си помагат и живеят в хармония с природата е все още огромно предизвикателство за човечеството и би могло да ни унищожи в дългосрочен план, ако не успеем да намерим отговорите...ОР+